Oferta turystyczna
Kalendarz imprez
Newsletter
Jeśli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach w naszym serwisie podaj swój adres e-mail.
Wspomnienia z imprezZamow przewodnika
+ Nawigacja: PTTK Kielce
Aktualności
REKORDOWY - XII Świętokrzyski Rajd PielgrzymkowyKolejny rekord padł... 24 września br. blisko pięć tysięcy turystów-pielgrzymów wzięło udział w XII Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym "Święty Krzyż 2011”. Każdy z uczestników mógł wybrać jedną z 15 tras, a rajdowe grupy prowadziło ponad stu przewodników świętokrzyskich z całego regionu.
Dla osób starszych i niepełnosprawnych była przygotowana dwukilometrowa trasa. Najdłuższą - spod kieleckiej Katedry - o długości blisko czterdziestu kilometrów wędrowało ponad czterdzieści osób. Najwięcej - 1042 - szło trasą "Rudną” z Łagowa, 929 - "Zbójecką” z Bielin i 691 - "Hutniczą” z Nowej Słupi.
         Pierwsi pielgrzymi doszli do celu już około godziny trzynastej i po niektórych wcale nie było widać zmęczenia. - Dziewięciokilometrową trasę z Bielin pokonaliśmy bardzo szybko.
Wszyscy uczestnicy rajdu spotkali się na Świętym Krzyżu. Na szczycie jedenastu osobom wręczono odznaki Korony Gór Świętokrzyskich, a cztery osoby podczas tradycyjnego "blachowania” zostały członkami Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK "Bartek” w Kielcach.
     Przed świętokrzyskim klasztorem można było podziwiać zrekonstruowany przez Marka Adamczaka z Kielc, jego współpracowników i Politechnikę Świętokrzyską, papamobile, którym papież Jan Paweł II podróżował podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku. Papamobile uczestniczył w procesji z Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Rajd zakończyła u roczysta Msza święta z udziałem biskupów - Kazimierza Ryczana i Kazimierza Gurdy z Kielc oraz Henryka Tomasika z Radomia.
       Ojciec Zygfryd Wiecha, superior klasztoru na Świętym Krzyżu, podkreślił: - To, że tu jesteśmy, to nie przypadek. Dwanaście lat temu Bóg poruszył serce biskupa Kazimierza Ryczana, żeby na zakończenie sezonu wycieczkowego przeżyć dar wspólnoty przewodników na modlitwie i pokłonić się relikwiom Krzyża Świętego - mówił. Przypomniał też, że to często księża i przewodnicy mają duży wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży. To od ich inicjatywy często zależy czy młody człowiek będzie potrafił dostrzec Boga w pięknie przyrody. Największą grupą uczestników rajdu, jak co roku, byli uczniowie, którzy wędrują z księżmi, siostrami zakonnymi, katechetami, nauczycielami i rodzicami. W tegorocznym rajdzie na szlakach można było spotkać wiele rodzin. Bardzo nas to cieszy, gdyż w PTTK obchodzimy Rok Turystyki Rodzinnej. Najmłodsi rajdowicze na Święty Krzyż dotarli w dziecięcych wózkach. Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy jest największą w Polsce jednodniową imprezą turystyki pieszej, a jego organizatorami są przewodnicy świętokrzyscy, Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach, Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Diecezji Kieleckiej oraz Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej imienia świętego Stanisława Kostki w Kielcach.

Łukasz Zarzycki
Komandor XII Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego "Święty Krzyż 2011"


sobota, 24 wrzesień 2011 czytaj całość
Transport Przewodników na Trasy XII Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego
Komitet Organizacyjny informuje wszystkich Przewodników Świętokrzyskich biorący czynny udział w XII Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym tj. prowadzących trasy Rajdu o spotkaniu 24.09.2011r. (sobota) o godz. 6.20 WYJAZD 6.30  Spotkanie w Kielcach ul. Jana Pawła II - JEDNOŚĆ.
Przewodnicy Świętokrzyscy posiadający identyfikatory zostaną rozwiezieni na punty startowe tras rajdu.
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z członkami sztabu odpowiedzialnym za transport:

Komandor Rajdu - Łukasz Zarzycki - Kielce, tel. 693 230 238
Kierownik tras - Mirosław Kubik - Kielce, tel. 792 947 647
Koordynator Organizacyjny z ramienia Samorządu Przewodników - Dominik Kowalski - Kielce, tel. 501 793 733

Łukasz Zarzycki
Komandor  XII Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego
czwartek, 22 wrzesień 2011 czytaj całość
Spotkanie przewodników świętokrzyskich w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach
Komitet Organizacyjny XII Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego zaprasza wszystkich przewodników prowadzących trasy Rajdu na spotkanie organizacyjne 23.09.2011 r. (piątek) o godz. 19.00 w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach (ul. Jana Pawła II 7 w Kielcach).
Łukasz Zarzycki
Komandor  XII Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego
czwartek, 22 wrzesień 2011 czytaj całość
XII Świętokrzyski Rjad Pielgrzymkowy
Mamy przyjemność poinformować, że w dniu 24 września 2011 r. odbędzie się
XII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy "Święty Krzyż 2011"

www.rajd.pttkkielce.pl

czwartek, 22 wrzesień 2011 czytaj całość
45-lecie Klubu Turystów Pieszych PTTK "Przygoda"
środa, 21 wrzesień 2011 czytaj całość
1011 urodziny Dębu "Bartek" - piknik ze szczególnym przesłaniem!
XI edycja jubileuszu odbędzie się dnia 24 września 2011 r. pod Dębem „Bartek” w Bartkowie k/Zagnańska. Rozpoczęcie pikniku planowane jest na godz.12.00. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów urodzin Bartka jest pytanie: „Co zrobisz dla Bartka?”.
piątek, 16 wrzesień 2011 czytaj całość
Wyjazd Klubu Górskiego PTTK KIelce w Beskid Mały na Rajd Papieski na Groń Jana Pawła II.
           Klub Górski PTTK w Kielcach zaprasza na dwudniowa wycieczkę w Beskid Mały na Rajd Papieski na Groń Jana Pawła II. Impreza odbędzie się w terminie 15-16.10.2011r.
czwartek, 15 wrzesień 2011 czytaj całość

Kielce - Informacje Z życia PTTK
Region - warto zobaczyć


WspółpracaFacebook
Konkurs