Oferta turystyczna
Kalendarz imprez
Newsletter
Jeśli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach w naszym serwisie podaj swój adres e-mail.
Wspomnienia z imprezZamow przewodnika
+ Nawigacja: PTTK Kielce » Kalendarium Imprez » Wycieczka KTP PTTK "Przygoda" do Tarnowa
25 sierpnia 2013 - Wycieczka KTP PTTK "Przygoda" do Tarnowa

Klub Turystów Pieszych "Przygoda" przy Oddziale Świętokrzyskim PTTK w Kielcach zaprasza
na wycieczkę do Tarnowa w dniu 25.08.2013r.


Wyjazd z parkingu
o godz. 6.00 z ulicy Biskupa Kaczmarka koło Biedronki
Planowany powrót do Kielc około godz. 21.00
Kierownik imprezy i przewodnik: Krzysztof Kowalski

Trasa:
Przejazd na trasie Kielce-Tarnów-Kielce
Przejście piesze na trasie: Zwiedzanie Starego Miasta,kościołów na Burku i Terlikówce, Mauzoleum Józefa Bema z przewodnikiem miejskim -2 godz.Następnie indywidualne zwiedzanie dostępnych za darmo Muzeów Okręgowego, Diecezjalnego, Katedry,Muzeum Etnograficznego, Domu Pamięci St. Westwalewicza -czas wolny do godz.14.00. Przejście piesze na Wzgórze św. Marcina - 7 km.
MUZEUM DIECEZJALNE: Ekspozycja: W zabytkowych kamienicach z XVI wieku MDT prezentuje zbiory: sztuki cechowej (gotyckiej rzeźby i malarstwa z terenu Małopolski), tkaniny kościelne od czasów średniowiecza, kolekcje ludowego malarstwa na szkle oraz sztuki z około 1900 roku (obrazy, porcelana, zegary). Na uwagę zasługuje dar Roberta Lippóczego (Węgra z urodzenia, Polaka z wyboru), który w 1956 r. w podzięce za pomoc Tarnowian dla Węgrów walczących w powstaniu przeciw komunistom przekazał muzeum kolekcje malarstwa ludowego na szkle i ceramiczne kafle huculskie, których zbiór liczy obecnie 300 sztuk i stanowi unikatową kolekcję europejskiej sztuki ludowej.
MUZEUM ETNOGRAFICZNE: Stała wystawa „Cyganie. Historia i kultura”' - Pierwsza i jedyna dotąd w Polsce stała ekspozycja prezentująca historię i kulturę Romów, zawiera dokumenty i przedmioty użytkowe związane z życiem i wędrówką Cyganów. Na podwórzu sezonowa ekspozycja oryginalnych cygańskich wozów taborowych oraz dwukondygnacyjny lamus. Przyziemie lamusa wykonane jest z kamienia, piętro posiada konstrukcję zrębową z gankiem. Budynek ten pokryty jest dachem czterospadowym.
MUZEUM OKRĘGOWE: Galeria wystaw czasowych. Wystawy o tematyce historycznej, archeologicznej i artystycznej organizowane są w galerii na piętrze oraz w piwnicy. (w ofercie zależnie od okresu mogą być 2 lub 1 wystawa). W muzeum zdeponowana jest, należąca do miasta Tarnowa, kolekcja obrazów Zofii Stryjeńskiej liczy 33 obrazy. Dwadzieścia z nich malowanych było głównie temperą na płótnie lub kartonie. Pozostałe, znacznie mniejsze, przedstawiające stroje i tańce ludowe malowane były techniką mieszaną na papierze.
DOM PAMIĘCI WESTWALEWICZA: obrazy olejne, akwarele, szkice i grafiki autorstwa Stanisława Westwalewicza jednego z najznakomitszych tarnowskich malarzy (zbiór opracowany i przygotowany przez syna Andrzeja - artystę plastyka). Sprzęt i przyrządy malarskie, dokumenty, mundur z okresu służby wojskowej w II Korpusie gen. W. Andersa. Najbardziej reprezentacyjne są obrazy artysty z okresów: akademickiego, "kozienickiego", z pobytu w łagrach świeckich, z Bliskiego Wschodu (okres włoski), twórczość powojenna w Tarnowie.
GÓRA ŚWIĘTEGO MARCINA (384 m n.p.m.) – wzgórze położone na południowy wschód od centrum Tarnowa, częściowo w jego granicach administracyjnych. Stanowi północną krawędź progu Pogórza Karpackiego.  Nazwa góry (popularnie nazywanej Marcinką) pochodzi od zabytkowego kościoła św. Marcina w obecnej wsi Zawada, będącego najstarszą świątynią parafialną Tarnowa i jego najbliższych okolic. W pobliżu szczytu wzgórza niedaleko kościoła znajduje się nadajnik naziemny, należący do EmiTel.
W wyniku badań archeologicznych, prowadzonych na zachód od szczytu Góry św. Marcina w latach 1939, 1963–1969 oraz 1978–1986, odkopano pozostałości gotyckiego zamku, zbudowanego w I połowie XIV w. przez Spytka z Melsztyna. Na zamku znajdowała się kaplica pw. Nawiedzenia NMP, poświęcona w 1331 roku. W czasie najazdu węgierskiego w 1441 roku zamek został zdobyty i zniszczony. Odbudował go kasztelan krakowski Jan Amor Tarnowski (Iunior) w poł. XV wieku. Hetman wielki koronny Jan Tarnowski przebudował w I połowie XVI w. rodową rezydencję w stylu renesansowym. Od końca XVI w. zamek przechodził kolejno w ręce rodów Ostrogskich, Zasławskich, Zamoyskich, a następnie Sanguszków. W XVII w. rozpoczęto jego rozbiórkę.W latach 80. XX w. odkryto na terenie wzgórza również pozostałości grodziska wczesnośredniowiecznego z X–XI wieku.

Zapisy w Biurze Oddziału Świętokrzyskiego PTTK u kol. Krzysztofa Kowalskiego we wtorki, środy od godz.10.00-15.00 oraz w czwartek w godz.10.00-18.00 do dnia 14.08.2013 roku (środa).

Koszt wyjazdu przy 26 osobach uczestniczących:
45,- (członek KTP PRZYGODA);
50,- (członek PTTK z opłacona składką na rok 2013);
55,- pozostali
+ 5,-zł przy 20 osobach
+ 15,- przy 15 osobach płacących

Organizator zapewnia:
- przejazd  na trasie Kielce – Tarnów – Kielce
- ubezpieczenie NNW
- opieka przewodnika na całej trasie
- wejście do muzeów bezpłatne w niedziele.

Przy zapisie decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Wyjazd odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

Serdecznie zapraszamy!


powrótpowrótKielce - Informacje Z życia PTTK
Region - warto zobaczyć


WspółpracaFacebook
Konkurs