tel. biuro: 41 344 77 43
wt: 10:00-18:00
śr-pi: 10:00-16:00

Wierna Rzeka - Chęciny

Szukając pomysłu na kilkugodzinną wyprawę pieszą połączoną z możliwością poznania ciekawostek dotyczących Gór Świętokrzyskich, koniecznie weź pod uwagę szlak żółty im. Julisza Brauna z Wiernej Rzeki do Chęcin.
Trasa o długości 20 km z pewnością zaspokoi twoją potrzebę zmęczenia fizycznego, ale i umożliwi zgłębienie ciekawostek, zwłaszcza tych geologicznych w Górach Świętokrzyskich.
Szlak został wyznakowany po niezwykle urozmaiconym terenie, a jego malowniczość tylko dodaje mu uroku.

Początek szlaku w Wiernej Rzece znajduje się na peronie stacji kolejowej „Wierna Rzeka” i tu możesz rozpocząć wędrówkę. Bez problemu dotrzesz tam pociągiem z Kielc.
Podążaj za znakami żółtego szlaku, będą Ci towarzyszyły podczas całej trasy.

img 0002fot. Zbyszek Borowiec

Wierna Rzeka, jak pamięć cię zapewne nie myli, to miejscowość którą w swej powieści, zresztą o tym samym tytule, umieścił Stefan Żeromski. Tocząca się akcja dotyczyła przebywającego tam rannego powstańca styczniowego.

Po przekroczeniu linii torów, szlak prowadzi przez most łączący brzegi rzeki Łosośnej.
Początkowo szlak wiedzie terenem różnorodnym, nie brakuje tu spaceru w otoczeniu domostw. Po minięciu Zajączkowa, czeka cię jedno z ciekawszych miejsc na szlaku.

img 0003fot. Zbyszek Borowiec

Mowa tu o Miedziance. Wzniesienie nie jest jakoś wyjątkowo wybitne, bo to 356 m n.p.m., ale okoliczności jakie na ciebie czekają na szczycie są wyjątkowo przyjemne dla oka. Rozciągający się ze szczytu widok wprawia w zachwyt. Wprawne oko bez problemu zobaczy Łysogóry, Kielce i Chęciny. Przy wyjątkowo dobrej widoczności szczęściarze mogą zobaczyć Tatry!

miedzianka img 7218 fot lukasz zarzyckifot. Łukasz Zarzycki

Kiedy już nasycisz się tym co dalej, pora spojrzeć bliżej, a nawet pod własne nogi. Znajdujesz się bowiem w rezerwacie przyrody ożywionej Góra Miedzianka utworzonym po to, aby chronić szyby i sztolnie – pozostałości po aktywności górniczej w tym miejscu. Musisz wiedzieć, że w granicach rezerwatu znajdują się dwa nieczynne już kamieniołomy, których pozostałościami są: sztolnia „Zofia”, która przebija cały masyw wzgórza oraz szyb eksploatacyjny „Antoni”.
Nazwa góry pochodzi od rud miedzi, które były tu wydobywane. Jeszcze dziś przy odrobinie szczęścia możesz tu znaleźć kamienie z zielonymi (malachit) lub niebieskimi (lazuryt) żyłkami związków miedzi.
Na terenie rezerwatu obserwuje się zjawiska krasowe. Na ich skutek utworzył się tam system jaskiń, które sałaty się schronieniem dla wielu gatunków nietoperzy.

miedzianka img 3467 fot lukasz zarzyckifot. Łukasz Zarzycki

Nasycony pięknymi widokami oraz ciekawostkami geologicznymi, możesz ruszać dalej. Dalsze wędrowanie doprowadzi cię do Grząbów Bolmińskich, które są jednocześnie najwyższym punktem pasma o tej samej nazwie, a co za tym idzie, jest do szczyt zaliczany do odznaki Korona Gór Świętokrzyskich.

grzaby bolminskie img 3408 fot lukasz zarzyckifot. Łukasz Zarzycki

Sam szczyt leży nieco na uboczu od głównej ścieżki. Warto tam skierować swoje kroki, bo przy dobrej widoczności czeka cię pogląd na piękną panoramę. Będzie to też dobre miejsce na piknik.

Dalszą wędrówkę będziesz kontynuował przez Grzywy Korzeczkowskie, kolejnego z pasm, którym tego dnia pomaszerujesz. Pasmo zbudowane jest z wapieni jurajskich i porasta je gęsty las.
Delektuj się tym miejscem, ponieważ kiedy miniesz Grzywy, rozpoczniesz wędrówkę drogą asfaltową. Na szczęście będą ci towarzyszyły piękne widoki. Zbliżając się do Chęcin, po swojej lewej stronie będziesz miał widok na Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej oraz rezerwat przyrody Góra Rzepka.

grzywy korzeczkowskie img 3430 fot lukasz zarzyckifot. Łukasz Zarzycki

Jeśli masz czas i siły, zachęcamy do zajrzenia do rezerwatu. Jeżeli jednak wolisz kontynuować wycieczkę szlakiem żółtym, dotrzesz na Dolny Rynek w Chęcinach. Stąd możesz wrócić do Kielc lub zostać na pyszny obiad w jednym z lokali gastronomicznych. Być może po zebraniu sił zechcesz pozwiedzać miasto? Oprócz urokliwych chęcińskich uliczek czeka na ciebie przede wszystkim zamek królewski na górze Zamkowej. Nie można jednak nie wspomnieć o zabytkowej kamienicy „Niemczówce”, synagodze czy kościele pw. św. Bartłomieja.

checiny img 8831 fot lukasz zarzyckifot. Łukasz Zarzycki

Chęciny kryją wiele ciekawostek, które warto odkryć!
Przejście piesze zajmie ci 7 godzin, ale z racji tego, że przy szlaku znajduje się wiele ciekawych miejsc, to zachęcamy do zarezerwowania około 10 godzin, aby w pełni poznać te miejsca.
Jesteśmy przekonani, że nie pożałujesz!