tel. biuro: 41 344 77 43
wt: 10:00-18:00
śr-pi: 10:00-16:00

Bieliny - Przełęcz Świętego Mikołaja - Bieliny

Planując niedługie wędrówki po Górach Świętokrzyskich, koniecznie uwzględnij tę opcje w swoim harmonogramie, a na pewno nie będzie to czas stracony.

Do Bielin dotrzesz bez problemu komunikacją publiczną z Kielc. Jeśli jednak wolisz przyjechać swoim autem, również bez kłopotu możesz je pozostawić w Bielinach, ponieważ trasa rozpoczyna się i kończy w tym samym miejscu.

Bieliny to gmina wiejska położona w samym sercu Gór Świętokrzyskich u podnóża ich najwyższych szczytów, czyli Łysej Góry oraz Łysicy. Choć kojarzona w głównej mierze jako zagłębie truskawkowe – z racji licznych upraw tych owoców – to nie brakuje tu innych atrakcji. Do głównych zabytków wsi należy XVII- wieczny kościół pw. Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny położony na Wzgórzu Popówka. To wczesnobarokowa świątynia o klasycystycznej fasadzie wzniesiona w 1637 roku i przebudowana w 1838 roku. W ołtarzu głównym (z XIX wieku) znajduje się obraz na desce Świętej Rodziny z poł. XVII wieku oraz dwa ołtarze boczne późnobarokowe z 2. połowy XVIII wieku: w lewym ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1. połowy XVIII w., w prawym, obraz Ukrzyżowania z XVII wieku. W ścianę fasady głównej wmurowane zostały marmurowe tablice epitafijne z 1 poł. XVII w. przeniesione do Bielin z rozebranego po pożarze w 1777 r. kościoła klasztornego na Świętym Krzyżu.

U podnóża Wzgórza Popówka znajduje się pomnik poświęcony ofiarom II wojny światowej. We wsi zobaczysz również unikatowe przydrożne kapliczki z XIX wieku. Patronami kapliczek są: Najświętsza Maryja Panna oraz święci: Jan Nepomucen, Rozalia oraz Barbara. Jeśli możesz sobie pozwolić na spacer po Bielinach, na pewno nie pożałujesz.

Wracając jednak na szlak, pamiętaj, że wędrujesz szlakiem niebieskim, który skręca z ulicy Kieleckiej w Graniczną. Pierwsze kilometry to spacer drogą asfaltową, ale praktycznie wśród pól i łąk, a im bardziej oddalisz się od ruchliwej ulicy, tym będzie przyjemniej. Odwracając się za siebie zobaczysz oddalający się kościół, wzgórze Popówka oraz zabudowania wsi. W dalszej fazie wędrówki będziesz widzieć Pasmo Bielińskie, które naprawdę pięknie się prezentuje.

20190623 143305

Po około 1h 30min. dotrzesz do Kakonina. Znakiem rozpoznawczym tej miejscowości jest doskonale zachowana drewniana chałupa pochodząca z XIX wieku. Obiekt można zwiedzić, a jej wnętrze zostało odtworzone na podstawie badań etnograficznych. Wejdź, zobacz jak wyglądało życie XIX wiecznej rodziny rolniczej. To będzie ciekawe doświadczenie.

20190825 113325

Nieopodal chałupy znajduje się wiata turystyczna, doskonałe miejsce do wypoczynku.

Tutaj zaczyna się chyba najciekawsza część wędrówki – leśna ścieżka wiodąca w górę. Od tej chwili wędrujesz szlakiem niebieskim i czerwonym, które biegną równolegle. Droga wije się w górę, ale nie jest to trudne podejście.

swietokrzyski park narodowy img 7122 fot lukasz zarzyckifot. Łukasz Zarzycki

Po około 45 minutach dotrzesz do Przełęczy. W tym miejscu kończy się szlak niebieski, dalej można powędrować szlakiem czerwonym, aż na Łysicę.

img 0023fot. Zbyszek Borowiec

Tam w 1876 roku postawiono kapliczkę Świętego Mikołaja z figurką świętego, jako patrona podróżnych oraz symbol dobroczynności i miłosierdzia. Oryginalna kapliczka spłonęła w 1996 roku, ale staraniem mieszkańców Bielin oraz pracowników Świętokrzyskiego Parku Narodowego, została odbudowana, a w jej wnętrzu ustawiono figurę świętego, której autorem jest lokalny artysta ludowy – Jarosław Winiarski. Oprócz kapliczki na przełęczy ustawiono ławki. To dobre miejsce na wypoczynek.

img 0020fot. Zbyszek Borowiec

Na wycieczkę zaplanuj około 5-6 godzin.