tel. biuro: 41 344 77 43
wt: 10:00-18:00
śr-pi: 10:00-16:00

Huta Szklana - Święty Krzyż - Huta Szklana

Wśród propozycji tras rodzinnych nie może zabraknąć świętokrzyskiego klasyka, czyli spaceru na Święty Krzyż. W tej wersji możesz powędrować z Przełęczy Huckiej na Święty Krzyż i z powrotem. Do miejsca startu najwygodniej dotrzesz własnym środkiem transportu, który bezpiecznie pozostawisz na parkingu w Hucie Szklanej. Cała trasa to około 5-kilometrowa wędrówka drogą asfaltową – dostępna dla pieszych, wózków oraz rowerów .Na szczyt możesz dostać się również meleksem, ale gorąco zachęcamy do spaceru.

Spacer czerwonym szlakiem turystycznym wśród jodeł i buków nie sprawi wiele trudności, ale pamiętaj, że aż do końca szlak prowadzi pod górę, niewysoką, ale jednak cały czas nachylenie terenu wzrasta.

Czy istniej jednak lepsze miejsce do rozpoczęcia przygody z Górami Świętokrzyskimi? Zdecydowanie nie. Tutaj najlepiej zrozumiesz skąd wzięła się nazwa naszych gór. Ale zanim się dowiesz, opowiemy, co Cię czeka po drodze.Podczas wędrówki będziesz poruszać się po terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który od 1950 roku chroni osobliwości fauny i flory Gór Świętokrzyskich.

 swietokrzyski park narodowy img 8456 fot lukasz zarzycki kopia1fot. Łukasz Zarzycki

Wędrując, nie zapomnij wstąpić na platformę widokową im. prof. Romana Kobendzy nad gołoborzem. Ogromne rumowisko skalne to jeden ze znaków charakterystycznych tego miejsca i na pewno zrobi na tobie wrażenie.

swiety krzyz img 3145 fot lukasz zarzyckifot. Łukasz Zarzycki

Dalsza wędrówka zaprowadzi cię do Klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego. I tym sposobem rozwiązaliśmy zagadkę, skąd nazwa regionu świętokrzyskiego. Tak jak zapewne myślisz, nazwa Góry Świętokrzyskie pochodzi od Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, które są przechowywane w klasztorze na Świętym Krzyżu.

Kiedy odpoczniesz, wejdź do klasztoru, pospaceruj po krużgankach, wstąp do Bazyliki Mniejszej pw. Trójcy Świętej. Odwiedź Muzeum Misyjne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i obejrzyj wystawy poświęcone historii klasztoru, od okresu kasaty zakonu benedyktynów w 1819 roku, przez utworzenie w murach zakonnych więzienia w 1882 roku aż po lata II wojny światowej. Nie brakuje tu również wystaw poświęconych odbudowie klasztoru przez oblatów, którzy przybyli na Święty Krzyż w 1936 roku, a także działalności misyjnej zgromadzenia. Prezentowane tu eksponaty pochodzą z krajów objętych misjami w Afryce, Azji, Ameryce Północnej i Europie.

swiety krzyz img 0008 fot lukasz zarzyckifot. Łukasz Zarzycki

Przy dobrej pogodzie koniecznie wstąp na wieżę widokową, z której roztacza się jedna z piękniejszych panoram świętokrzyskich. Będąc na Łysej Górze, bo i tak można nazywać Święty Krzyż, odwiedź kryptę, w której spoczywają szczątki księcia Jeremiego Wiśniowieckiego.

fot 631b1
Kiedy zobaczysz skarby klasztoru, zajrzyj jeszcze do ulokowanego tuż obok Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Miejsca, gdzie w sposób kompleksowy za pomocą makiet, plansz oraz pokazów multimedialnych poznasz ciekawostki dotyczące fauny i flory parku.

Po zakończeniu zwiedzania zachęcamy do odpoczynku na błoniach poniżej klasztoru. Tutaj w otoczeniu przyrody i z pięknym widokiem na Pasmo Jeleniowskie odpoczniesz przed powrotem do Huty Szklanej. Wchodząc na Święty Krzyż, Łysą Górę czy też Łysiec (wszystkie nazwy dotyczą tego samego miejsca) jednocześnie zdobywasz drugi najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich a jego wysokość to 595 m n.p.m.

swiety krzyz img 7698 fot lukasz zarzyckifot. Łukasz Zarzycki

Na tę wycieczkę potrzebujesz około 4-5 godzin spokojnego wejścia, zwiedzania, odpoczynku i powrotu.